top of page

NAŠ EDUKACIJSKI TIM

Dobrodošli u naš edukacijski program iz logoterapije i egzistencijalne analize!

Naš tim je tu da vas prati i podržava na svakom koraku, osiguravajući da, uz stručno vodstvo, razvijate i primjenjujete vrijedna znanja i vještine. Vjerujemo da će vam iskustvo koje steknete s nama donijeti neprocjenjivu vrijednost u vašem svakodnevnom radu.

Uz naše edukatore, imat ćemo čast ugostiti i priznate domaće te inozemne stručnjake, koji će svojim znanjem i iskustvom dodatno obogatiti naš program i pružiti vam dragocjene uvide iz područja logoterapije i egzistencijalne analize.

Zajedno ćemo graditi temelje za dublje razumijevanje smisla i svrhe, osnažujući vas da budete inspiracija i podrška onima kojima je to najpotrebnije!

Za više informacija o našoj psihoterapijskoj edukaciji

doc. dr. sc. Jelena Maričić

docentica na Odsjeku za psihologiju Fakulteta hrvatskih studija, psihologinja, logoterapeutkinja,

integrativna geštalt terapeutkinja i edukatorica

Jelena Maričić unosi jedinstvenu kombinaciju stručnosti u psihologiji i logoterapiji u svoj rad, zahvaljujući bogatom akademskom i praktičnom iskustvu. Njezina iznimnost leži u kontinuiranom promoviranju i integraciji logoterapijskog pristupa u znanstveni, stručni i edukacijski rad. Sudjelovala je na IV. međunarodnom Viktor Frankl kongresu o logoterapiji i egzistencijalnoj analizi u Moskvi 2018. godine te je bila predsjednica organizacijskog odbora stručnog skupa "Frankl: smisao i globalizacija" 2021. godine na Fakultetu hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu, gdje je izlagala na temu "Logoterapija i pandemija", doprinoseći razumijevanju globalne zdravstvene krize kroz logoterapijsku perspektivu. Neka od njezinih drugih izlaganja na brojnim konferencijama i stručnim skupovima također su primarno bila usmjerena na logoterapijski pristup, koji je povezivala sa komunikacijom u zdravstvu, suočavanjem s krizama mentalnog zdravlja te s podrškom roditeljima nakon smrti djeteta. I u nekoliko drugih izlaganja dotakla se logoterapijskog pristupa, primjerice u izlaganju o psihološkim aspektima odnosa prema umiranju i smrti tijekom povijesti, o posttraumatskom rastu i kvaliteti života hrvatskih branitelja i njihovih obitelji, kao i o tome koja znanja budući psiholozi mogu steći iz pandemije, na primjeru vlastitog uklapanja spoznaja o pandemiji u nastavne sadržaje iz različitih kolegija. Svoje bogato savjetodavno iskustvo stekla je primarno u Psihološkom centru TESA, pružajući psihološku podršku uživo, telefonom i e-mailom. 

Njezino nastavno i znanstveno područje primarno se odnosi na socijalnu psihologiju, psihoterapiju i kvalitativnu metodologiju. Kao koordinatorica studentske prakse na diplomskom studiju psihologije, Jelena se ističe posvećenošću razvoju budućih stručnjaka, pomažući studentima da uspješno povežu teorijska znanja s praktičnim iskustvima. Njezina pedagoška izvrsnost vidljiva je u visokom zadovoljstvu studenata koji cijene njezin pristup temeljen na uvažavanju, neiscrpnoj motivaciji, kreiranju izazovnih i zanimljivih zadataka, sposobnosti prilagodbe okolnostima i visokoj učinkovitosti u poticanju osobnog i akademskog napretka studenata. Studenti posebno cijene način na koji uspješno kombinira savjetodavni i nastavnički rad, stvarajući sinergiju koja obogaćuje njihov cjelokupni razvoj i profesionalni napredak.

 

Osim znanstvenih radova iz područja socijalne psihologije, obrazovanja i mentalnog zdravlja, jedan od njenih radova posebno se fokusira na traženje smisla. Autorica je i koautorica nekoliko poglavlja u sveučilišnom udžbeniku koji se bavi komunikacijom stručnjaka s ranjivim osobama, čime je dodatno potvrđeno njezino povezivanje stručnih, nastavničkih i znanstvenih kompetencija. Također je autorica predgovora knjige “Odgovori na životna pitanja. Uvidi u logoterapiju” Elisabeth Lukas izdana u nakladi Bibliotheca Frankliana.

Jelena daje ključan doprinos psihoterapijskoj edukaciji svojim izvanrednim sposobnostima da složene koncepte iz LT/EA predstavi na razumljiv i primjenjiv način. Njezino duboko razumijevanje logoterapijskih načela omogućuje edukantima da steknu konkretne uvide u širok spektar njihovih primjena u stvarnim životnim situacijama. Kao edukatorica, ističe se dinamičnim i interaktivnim pristupom koji omogućuje edukantima da aktivno istražuju i primjenjuju logoterapijske tehnike, razvijaju vještine potrebne za rad u različitim terapijskim kontekstima, uključujući krizne situacije i podršku klijentima suočenim s dubokim egzistencijalnim pitanjima, osnaživajući edukante da postanu učinkoviti i suosjećajni logoterapeuti, spremni za kompleksne izazove u psihoterapijskoj praksi.

Lea Murn

dr. med., specijalizantica psihijatrije, logoterapeutkinja, edukator, ovlašteni psihoterapeut,
urednica u nakladi Bibliotheca Frankliana

Lea Murn, doktorica medicine u završnoj fazi specijalizacije iz psihijatrije, posvećena je radu u područjima stresa, traume i poremećaja ličnosti, a glavni fokus interesa joj je psihoterapijski tretman psihičkih poremećaja. Svoje bogato iskustvo stječe radom u Klinici za psihijatriju KB Dubrava, koja je  Referentni centar Ministarstva zdravstva za poremećaje uzrokovane stresom. Njezin istraživački rad usmjeren je na sindrom sagorijevanja, stres, anksioznost, depresiju, moralne ozljede te distres kod pomagačkih zanimanja, o čemu je objavila brojne stručne radove. Kao suosnivačica i voditeljica projekta „Sentinel uma“, Lea aktivno promovira destigmatizaciju mentalnog zdravlja kod liječnika, zdravstvenih djelatnika i pomagačkih zanimanja, čime pokazuje svoju predanost poboljšanju uvjeta u pomagačkim profesijama, a sudjelovala je i na projektima promocije emocionalnog zdravlja žena te mentalnog zdravlja u adolescentnoj populaciji. Uz psihoterapijsku edukaciju iz LT/EA, završila je i uvodnu izobrazbu iz grupne analize, stručnu edukaciju iz analitičke psihologije kao i outreach seminare Hrvatskog psihoanalitičkog društva. Također se bavi javnim govorništvom, edukacijom i promocijom mentalnog zdravlja, te u slobodno vrijeme objavljuje književne kritike i eseje. Redovito sudjeluje na konferencijama, kongresima i simpozijima te je članica Hrvatske liječničke komore i Hrvatske komore psihoterapeuta, uz to i urednica naklade “Bibliotheca Frankliana” koja objavljuje stručnu logoterapijsku literaturu, a autorica je poglavlja i pogovora u više knjiga. 

Lea svojim bogatim kliničkim iskustvom u psihijatriji donosi duboko razumijevanje psihičkih poremećaja i složenih kliničkih izazova, te spaja logoterapiju sa psihijatrijom. Njena stručnost edukantima omogućuje neposredan uvid u stvarne kliničke situacije koje će susretati u svojoj budućoj praksi. Kroz integraciju kliničkog iskustva u psihoterapijsku edukaciju, Lea ne nudi samo teorijske temelje, već i vrijedne praktične uvide koji značajno unapređuju njihovu spremnost za rad u zahtjevnim terapijskim okruženjima. Njezino iskustvu u individualnoj, partnerskoj i grupnoj psihoterapiji omogućuje joj da uspješno spoji teoriju s praksom, obogaćujući obrazovni proces i pripremajući edukante za buduće profesionalne izazove na područjima emocija, seksualnosti, anksioznosti i depresije, ovisnosti, disfunkcionalnih obiteljskih i partnerskih odnosa. Njeno iskustvo omogućuje edukantima da se upoznaju s konkretnim slučajevima i specifičnim terapijskim dinamikama, čime se dodatno povećava njihova spremnost za rad u različitim i često izazovnim terapijskim kontekstima. Lea svojim pristupom pruža širu perspektivu u razumijevanju ljudske patnje, omogućujući edukantima da sagledaju kompleksnost emocionalnih i psiholoških stanja iz različitih kutova te razviju dublju osjetljivost i učinkovitost u terapijskom radu.

mr. spec. Sanja Pavičić Maslać

osnivačica Viktor Frankl Centra – Zagreb, logoterapeutkinja, logoterapijski trener, edukator, ovlašteni savjetodavni terapeut, certificirani Brain coach, prevoditeljica i izdavačica izvorne logoterapijske literature u nakladi Bibliotheca Frankliana

Sanja Pavičić Maslać, rođena i odrasla u Njemačkoj, zahvaljujući svom izvornom znanju njemačkog jezika ima pristup originalnim izvorima logoterapijske literature, što joj omogućuje dublje razumijevanje ovog psihoterapijskog pravca. Kao iskusna stručnjakinja za logoterapiju i egzistencijalnu analizu, ističe se ne samo svojim znanjem i vještinama, već i izvanrednim organizacijskim sposobnostima te bogatim profesionalnim iskustvom. Kao osnivačica Viktor Frankl Centra u Zagrebu, predano se posvećuje širenju i primjene Franklove logoterapije i egzistencijalne analize u Republici Hrvatskoj. Njezina duboka strast prema logoterapiji, zajedno s predanim radom na obrazovanju i prenošenju ove terapijske metode, značajno doprinosi psihoterapijskom području u regiji. Također je osnivačica naklade Bibliotheca Frankliana, specijalizirane za objavljivanje izvorne logoterapijske literature, čime omogućava pristup ključnim djelima Viktora Frankla na hrvatskom jeziku. Kao izvorni govornik njemačkog jezika i certificirana logoterapeutkinja, Sanja pruža izuzetnu preciznost i autentičnost u prijenosu suptilnosti i dubine izvornih logoterapijskih tekstova na hrvatski jezik, osiguravajući visoku razinu stručnosti i vjerodostojnosti u prenošenju logoterapijskih koncepata na hrvatsko govorno područje.

Nakon završetka četverogodišnje psihoterapijske edukacije iz logoterapije i egzistencijalne analize u Zagrebu, Sanja je nastavila svoje obrazovanje na Europskoj akademiji za logoterapiju u Grazu što joj je omogućilo pristup izvornoj njemačkoj logoterapijskoj literaturi, kao i stjecanje dubokog uvida u najautentičnije metode i pristupe logoterapiji, izravno iz njihove matične tradicije. Također je sudjelovala na Međunarodnoj logoterapijskoj ljetnoj školi na Međunarodnoj filozofskoj akademiji u Lihtenštajnu kao i na devetodnevnom online seminaru pod nazivom: "Uvod u logoterapiju i egzistencijalnu analizu s Viktorom Franklom i Elisabeth Lukas”. Ova dodatna obrazovanja obogatila su njezino znanje i pristup logoterapiji, omogućujući joj integraciju izvornih teorijskih i praktičnih spoznaja u njezin rad. Trenutno se dalje usavršava u području seksualne terapije, partnerske i obiteljske terapije na Europskoj Akademiji za logoterapiju u Grazu. Suosnivačica je Centra za osobni rast i razvoj "Pričaj mi o sebi", koji organizira različite logoterapijske edukacije - "Škola života", stručno usavršavanje "Intenzivna primijenjena logoterapija"... te bio nositelj projekta „Podrška roditeljstvu 2023.“ realiziranog uz potporu Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade. Osim toga, volontira u udruzi "Krug ljubavi", gdje osmišljava i vodi tematske radionice na engleskom jeziku za nastavnike u Keniji.
 
Sanja je iskusna edukatorica koja osmišljava i vodi stručne edukacije, seminare i radionice iz LT/EA te organizira stručne skupove za primjenu logoterapije u različitim područjima. Njezina svrha je osobni rast pojedinca i pomoći profesionalcima – poput psihologa, psihoterapeuta, pedagoga, HR stručnjaka, coacheva i drugih – da usvoje metode rada prema načelima Viktora Frankla. Kroz svoje aktivnosti, Sanja teži unapređenju kompetencija svojih polaznika i primjeni logoterapijskih načela u svakodnevnom radu. Njezino bogato iskustvo u vođenju edukacija omogućuje uspješno spajanje dubokog poznavanja teorije s praktičnim pristupima, što omogućuje polaznicima razvoj osobnih i profesionalnih potencijala. Kao izvorni govornik njemačkog jezika, Sanja pruža jedinstvenu dubinu u prenošenju autentičnih logoterapijskih znanja i praksi, čime dodatno obogaćuje proces učenja svojih polaznika.

bottom of page